Instagram Gönderi Sabitleme Özelliği Nasıl Yapılır?

Instagram teknikleri ile konuşuluyor. Ayrıca sosyal platformlar ile de yarış halinde olduğunu yaptığı yenilikleri ile ortaya çıkarıyor. Instagram gönderi sabitleme özelliği bu platformun sunmuş olduğu yeniliklerden biri oluyor. Bu özellik ile birlikte yepyeni bir uygulama kullanımı, sosyal medya kullanıcılarına açılmış oluyor. Normal şartlarda instagram’a gönderilerinizi eklediğiniz zaman bu kronolojik bir sıralama ile listeleniyor. Her zaman en son eklediğiniz gönderi en üstte yerini alıyor.

Ancak gönderi sabitleme ile birlikte, gönderilerinizin nerede olmasını isterseniz, o alanda yer alacak. Eskiler üste gelebilecek. Kullanıcı eski sistemde öne çıkarmak istediği fotoğrafları kronolojik sırlama nedeni ile üst tarafa taşıyamıyordu. Ancak bu yapılan yeni düzenleme ile birlikte eklediğiniz gönderilerde hangisini üst sıraya yerleştirmek istiyor iseniz o üstte yerini alacak. 

Instagram Gönderi Sabitleme Özelliği Nedir?

Instagram Gönderi Sabitleme Özelliği Nedir
Instagram Gönderi Sabitleme Özelliği Nedir

Gönderi sabitleme özelliği sadece gönderiler için de gelmiyor. Bilindiği üzere instagram da çok fazla paylaşım yapılabiliyor. Instagram hikaye eklemenin bir süresi bulunur. 24 saat ile sınırlıdır. Konulan hikayeler 24 saati geçtiği zaman instagram arşivinden kaldırılır. Ancak öne çıkanlara ekle butonuna bastığınız zaman, bu fotoğraf kayıt altına alınır. 24 saati geçse de mevcut profil görüntüsünden kalkar. Ancak kayıtlı hikayeler kısmında takipçilere açık bir şekilde durur.

Bu özelliği ile birlikte güvenilir şekilde kullanım sağlamak mümkündür. Bir diğer özellik instagram da reels eklemedir. Hikaye eklemenin bir süresi varken reels in bir süresi bulunmaz. Ayrıca video eklemenize de sistem izin verir. Fotoğraf, reels ve videolar hikayelerden farklı olarak profilin alt kısmında yerini alır. 

Instagram bu özelliği aslında hikayeyi öne çıkar diyerek, hikaye kısmına önceden kısmi olarak getirmişti. Şimdi bunu reels, video ve fotoğraf paylaşılan alt kısımdaki gönderirler de getiriyor. Bu özelliği Instagram kullanıcılarının profesyonel şekilde ilerlemesini kolaylaştırıyor. 

Instagram Gönderi Sabitleme Nasıl Yapılır?

  • Bunun için öncelikle profilinize giriş yapmanız gerekiyor. Sabitleme yapmak istediğiniz gönderiyi açıyorsunuz. 
  • Her gönderinin sağ üst kısmında gönderiyi düzenlemeniz için üç nokta bulunur. Bu üç noktaya tıkladığınız zaman o alanda Profilinin başına tuttur ibaresi olacaktır. Bu ibareye tıkladığınız zaman gönderiniz en başa gelecektir. 
  • En baştan kaldırmak istediğiniz zaman profile tutturma işlemi yaptığınız yerden yeniden kaldırabilirsiniz. Bu durumda gönderiniz silinmez. Sadece mevcut yerine yani kronolojik sıralamada olduğu yere geri döner. 

Gönderiyi sabitleme işlemi geri kaldırma işlemi ile birlikte instagram kullanıcılarının düzenlemesine olanak tanıyan bir işlemdir. Bu işleme bakıldığı zaman henüz deneme aşamasındadır. Yaygın bir kullanımda değildir. Ancak deneme yani test süresi bittiği zaman gelişmiş bir şekilde aktif olarak kullanıma açılacaktır.

Bu özelliği instagram kullanıcıları yapmış olduğu yorumlar ile beğenmişe benziyor. Daha fazla yenilik ve aktif kullanım da gelecek dönemlerde instagram kullanıcıları olarak bizleri bekliyor. Aktif ve güvenilir kullanım için bu yenilikler devam edecektir.