Instagram Engel Kaldırma

Instagram Engel Kaldırma

Instagram engel kaldırma nasıl yapılır? Instagram’da görmek istemediğiniz ve iletişim halinde olmak istemediğiniz kullanıcıları engelleyebiliyorsunuz. Bazı kullanıcılarla etkileşim halinde olmamak için engel yapmak sizi sosyal medya üzerinde daha iyi hareket etme olanağı sağlayacaktır. Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi instagram üzerinde de bazı kullanıcılar rahatsızlık verebiliyor. Sanal ortam üzerinde ya da gerçek hayatta yaşanan problemlerden dolayı bu kişilerin artık sizinle ve profilinizle iletişim halinde olmalarını istememeniz en doğal hakkınız.

Instagram üzerinde bazı kullanıcılar ile etkileşim halinde olmama şansınız bulunuyor. Instagram bu konuya hassasiyet gösteriyor. İstediğiniz kullanıcıları engelleyebildiğiniz gibi engel kaldırma imkanına da sahip oluyorsunuz. Instagram uygulamanıza girdikten sonra ayarlar üzerinde engelleme, sohbet üzerinde engelleme ve profil sayfası üzerinden engelleme yapabiliyorsunuz. Peki, Instagram engel kaldırma işlemi nasıl yapılır? İşte merak edilen ayrıntıların tamamı!

Instagram Engel Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Instagram Engel Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılmalıdır
Instagram Engel Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılmalıdır

Instagram üzerinden istediğiniz kullanıcıyı engelleyebilme yöntemleri vardır. Engelleme işlemini yaptığınızda kişinin oluşturabileceği yeni hesap profillerini de engellemeniz Instagram tarafından size önerilecektir. İlk olarak ayarlar üzerinden engel kaldırma, sohbet üzerinden engel kaldırma ve profil sayfası üzerinden engel kaldırma yapabilirsiniz.

Instagram hesabınıza giriş yaptığınız zaman ayarlar kısmında yer alan engellenen kişi listesini görerek buradaki kişiler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu kişilerden hangisinin engelini kaldırmak istiyorsanız tıklama yaparak engellerini kaldırabiliyorsunuz. Biliyorum engelliler listesindeki karşınıza çıkan engeli kaldır ve rapor et seçeneklerini de göreceksiniz. Bu seçenekleri isteğiniz doğrultusunda kullanabiliyorsunuz. Engel kaldırma işlemi 2018 yılından beri bu şekilde yapılır. Farklı bir güncelleme gelene kadar engel kaldırma işlemleri bu şekilde devam edecektir.

Instagram’da engellenen sizseniz bu kişiye takip isteği gönderemiyorsunuz. Takip et butonuna basarsanız hiçbir şekilde etki etmeyecektir. Takip edebilmeniz için bu kişinin sizin engelinizi kaldırmış olması gerekiyor. Instagram’da bulunan kişilerinizden bir tanesi ile etkileşim halinde olmak istemiyorsanız ancak bu kişiyi engellemek istemiyorsanız kişiyi kısıtlayarak ana sayfanızda görmeyebilirsiniz. Kısıtlama işlemlerini de yine bu kişinin profiline girerek yapabiliyorsunuz.

Instagram ayarlar üzerinden engel kaldırma yapmak için ilk olarak profil sayfasını açmanız gerekiyor. Sağ üst köşede yer alan alt alta üst çizgi butonunu tıklamanız gerekiyor. Tıkladığınızda Instagram menüsü açılacaktır. Burada bulunan ayarlar seçeneğine dokunmanız gerekiyor. Gizlilik sayfasını açın.

Gizlilik sayfası içerisindeki engellenen hesaplar listesini açmanız gerekiyor. Listede bulunan kişinin yan tarafında bulunan engellemeyi kaldır seçeneğine dokununuz. Ardından engel kaldırma işlemini onaylayarak işlemlerinizi tamamlayabiliyorsunuz. Böylece Instagram engel kaldırma işlemini tamamlamış oluyorsunuz!

Instagram Engel Kaldırma Aşamaları Nelerdir?

Instagram engel kaldırma işleminin aşamaları bulunmaktadır. Instagram sohbetler üzerinden engel kaldırma işlemi de yapabiliyorsunuz;

 • Instagram mobil uygulamasını açarak işlemlere başlayacaksınız.
 • Sohbet ekranlarını açmanız gerekiyor.
 • Engellemiş olduğunuz kişinin sohbet sayfasına giriş yapınız.
 • Ekranın üstünde bulunan kişinin kullanıcı adına dokununuz.
 • Burada bulunan engellemeyi kaldır butonuna dokunmanız gerekiyor.
 • Engel kaldırma işlemini onaylayarak işlemlerinizi tamamlayabiliyorsunuz.

Instagram profil sayfası aracılığı ile engel kaldırma işlemi;

 • Instagram mobil uygulamasını açmanız gerekiyor.
 • Ardından keşfet sayfasını açın ve arama çubuğuna dokunun.
 • Engellemiş olduğunuz kişinin kullanıcı adını girerek aratın.
 • Çıkan profiller üzerinden kişiyi bulunuz.
 • Kişiyi bulduktan sonra takip et yerine engellemeyi kaldır butonu yer alacaktır.
 • Engel kaldırma işlemini onaylayarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bir kullanıcıyı engelleyip engelini kaldırdıktan sonra onu 24 saat içerisinde yeniden engelleyemezsiniz. Bir kullanıcıyı engellediğinizde de 24 saat bekleme yapmadan o kişiyi engelden çıkaramazsınız.